2018 Highlights

 

Gem and I are very proud of all the results everyone achieved this year in 2018. Everyone has worked extremely hard and it is very motivating to be around. We love getting to work with everyone and trying to help everyone be the best they can be. Let’s keep working hard and make 2019 even better than this year.

Here are some of the results achieved by our athletes this year:

  • Emmanuel Kandidakis - named in Western Suburbs Magpies under 15s elite squad

  • Igor Almeida – won gold at UAEJJF National Pro in Melbourne

  • Marcus Moore – named captain of St. Gregs first grade squad

  • Marcus Moore – 3 year contract with the North Sydney Bears

  • Tom Strembickyj – double gold at grappling industries

  • Igor Almeida – won gold at UAEJJF Continental Pro

  • Tamara Garces - won gold at UAEJJF Continental Pro

  • Tom Strembickyj - won gold at UAEJJF Continental Pro 

  • Simon Chandra – silver at UAEJJF Continental Pro 

  • Lucas Kanard – Bronze at UAEJJF Continental Pro

  • Juninho Caruaru – Bronze at UAEJJF Continental Pro

  • Kimberley Cogley - Bronze at UAEJJF Continental Pro

  • Gilgamesh Blanch – won gold at IBJJF San Francisco Open

  • Igor Almeida – Bronze at IBJJF Pan Ams

  • Lucas Karnard – Gold at Sydney International Open No Gi

  • Piaa Livonen – Gold at Abu Dhabi World Pro

  • Simon Chandra – Silver at Abu Dhabi World Pro

  • Bruno Alves – Bronze at Abu Dhabi World Pro

  • Trist Ball – CCC Southern Country Rugby League team

  • Riley Williams - CCC Southern Country Rugby League team

  • Igor Almeida – won gold at Autumn Cup

  • Marcus Moore – CHS Rugby league team

  • Ben Quinlan – CHS Rugby league team

  • Trist Ball – NSWCCC School boys team

  • Christian Urso – signed a two year deal with the Bulldogs

  • Brendan Waters – RMC Rep team. Vice Captain.

  • Nathan Waters – RMC Rep team assistant coach

  • Igor Almeida – Bronze at IBJJF Worlds

  • Trist Ball – Signed a 4 year deal with the Wests Tigers

  • Riley Williams – Wests Tigers Cubs Squad

  • Trist Ball – Wests tigers Cubs Squad

  • Brendan Waters – Selected in RMC Rep team to play Queensland

  • Trist Ball – Rising Talent Award Western Suburbs Magpies

  • Nathan Waters – Gold in weight class No Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Nathan Waters – Silver in open weight No Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Mike Johnstone – Gold Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Garces Gals – 3 gold, 1 silver, 1 bronze at NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Jon Bovard – Silver No Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Riaz Hussain – Bronze Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Jon Bovard – Silver Gi NSW State Jiu-Jitsu Championships

  • Jon Bovard – Gold Central Coast BJJ Open

  • Kenji Kawasaki – Gold Grappling Industries Sydney July

 

 

 

 

 

 

 

  • Jon Bovard – Gold Australian Jiu-Jitsu National Titles

  • Riaz Hussain – Bronze Australian Jiu-Jitsu National Titles

  • Kenji Kawasaki – Silver World Masters Las Vegas

  • Toby Huxley – Group 6 Representative Player Of The Year (Rugby League)

  • Aaron Daniel Smith – Silver at Asian Jiu-Jitsu Championship Japan

  • Marcus Moore and Christian Urso – Group 6 Under 18s Premiers (Rugby League)

  • Simon Chandra - won gold, submitting his opponent with an armbar at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Tom Strembickyj won gold in his weight class and open weights in the adult blue belt division at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Sol Blanch won gold in the adult purple belt rooster weight division and his brother Gil won silver in the same class at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Lucas Kanard won gold in the adult purple belt medium-heavy division at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Tamara Garces won gold in the adult female purple belt middle weight division at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Riaz Hussain won bronze in the master 5 blue belt medium-heavy division at Pan Pacific Jiu-Jitsu Championships

  • Brendan Waters – won the Noel Kelly award which is an award for the most outstanding player in the club (Western Suburbs Magpies). This is the third year in a row he has been the best player in the club.

  • Luke Williams – won the Western Suburbs Magpies Best and Fairest award for Ron Massey Cup (second year in a row)

  • Cameron Lawrence – Most tries scored in the club. Western Suburbs Magpies.

  • Brendan Waters – finished top 3 in the Ron Massey Cup Player of The Year votes (Won it in 2016 and top 3 last year)

  • Riaz Hussain – won gold at NSW Summer Cup (jiujitsu) and silver in the open weight class

  • Trist Ball, Emmanuel Kandidakis, Riley Williams, Lochlann Davies, Tobin Eade, Jet Boland, Zakaria Jamus  –  all made the Western Suburbs Harold Matthews squad.

  • Moses Vuki – Canterbury Bulldogs S.G Ball

  • Simon Watson – Under 13s rep team (soccer)

  • Milenko Simunovic – Under 20s Hurstville (soccer)

  • Igor Almeida – won open weight invitational submission only comp in Brisbane in a 52 minute final

  • Trist Ball – Best and fairest under 15s NSWRL conference

  • Simon Chandra – Blue belt from professor Bruno Alves

  • Nathan Waters – Blue belt from professor Bruno Alves

  • Kyle Fish – Purple belt from professor Bruno Alves

  • Marcos De Souza – Brown belt from professor Bruno Alves

  • Mike Johnstone – Black belt from professor Bruno Alves

Please reload

Featured Posts

Functional Movement Screen

March 16, 2015

1/2
Please reload

Recent Posts

December 14, 2019

December 2, 2019

November 22, 2019

November 2, 2019

October 22, 2019

October 12, 2019

Please reload

Search By Tags